Artykuły

Po co komu coach?

Coś w tobie zasnęło i straciłeś motywację do działania, rozwoju, zdobywania kolejnych szczytów? Coach pomoże ci rozwinąć drzemiący w tobie potencja... więcej »

Oferta dla Coachów

Zespół Harmony Coach oferuje coaching biznesowy, coaching osobisty oraz doradztwo zawodowe i personalne. Zapraszamy! Zespól Harmony Coach proponuje nową formułę spotkań dla kolegów po fachu. Zapraszamy na wspólne spotkania interwizyjne dzięki którym podzielisz się wiedzą, doświadcz... więcej »

KLIENCI I PARTNERZY

Po co komu coach?

Coś w tobie zasnęło i straciłeś motywację do działania, rozwoju, zdobywania kolejnych szczytów? Coach pomoże ci rozwinąć drzemiący w tobie potencjał - tak w skrócie można powiedzieć o roli, jaką coach może odegrać w życiu każdego z nas. Ale nie tylko, bo jak pokazują przykłady z życia, coach może nam asystować także podczas rozwodu, przy planowaniu kariery zawodowej, a nawet w wychowaniu dzieci.  Jedno jest jednak wspólne dla wszystkich „zastosowań” coacha. Jego wsparcie pozwala na odkrywanie samych siebie na nowo i w nowym świetle.

Coach i harmonia

Coaching to nowa dyscyplina, która w Polsce ostatnimi laty przeżywa swój renesans. Dziś już żaden prawdziwy manager z top managmentu nie może obejść się bez asysty coacha. Także studenci planujący swoje kariery coraz chętniej sięgają do coachingu. Co sprawia, że coach staje się niezbędny w życiu tak wielu osób? Zdaniem Anny Stępniewskiej coach z Harmony Coach przyczyn należy szukać w czasach, w jakich żyjemy. – Każdy z nas czuje presję otoczenia. Presję odnoszenia sukcesu zawodowego i prywatnego, każdy stara się być najlepszy, goni za czymś, często przy tym gubiąc się w swoich celach i priorytetach, a bardzo często o nich zapominając. Coaching i coach pozwalają na ich uporządkowanie, skoncentrowanie się na tym, co ważne – mówi Stępniewska.

Na tym tle coach spełnia podobną rolę do coacha sportowego, to również trener osobisty, który podobnie, jak w sporcie wydobywa z nas potencjał, poprzez umiejętne kierowanie procesem uczenia się. Ta nauka najczęściej odbywa się poprzez zadawanie pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć, w żadnym wypadku nasz coach. – W coachingu kluczowym pytaniem jest „czego ja chcę, czego ja pragnę?”. To z pozoru łatwe pytanie, nigdy nie generuje szybkiej i łatwej odpowiedzi. Praca z coachem pomaga w jej znalezieniu, w uporządkowaniu różnych, nakładających się na siebie sfer życia – prywatnego, rodzinnego, zawodowego, uczuciowego – wyjaśnia Stępniewska. I dodaje: - W coachingu sami szukamy odpowiedzi, drążymy temat, dążąc do samopoznania, odkrywania samego siebie, swoich słabych i mocnych stron. Koncentrujemy się na rozwoju tych, w których jest potencjał – mówi.

Uniwersalne rozwiązanie?

Kto zatem powinien skorzystać z pomocy coacha? Jak zapewniają specjaliści nie ma tu reguły i w zasadzie każdy z nas może poddać się procesowi coachingowemu. – Coach spełnia doskonale swoją rolę w biznesie, towarzysząc biznesmenowi jest w stanie wesprzeć go w procesie decyzyjnym, przy wytyczaniu celów strategicznych w firmie, ale także w rozwoju własnej kariery.  Pomaga także inwestorom w podejmowaniu przemyślanych decyzji inwestycyjnych – mówi Stępniewska. 

Najpopularniejszy dziś jest jednak coaching osobisty, nastawiony przede wszystkim na rozwój osobisty i rozwój sfery wewnętrznej. – Z takiego coachingu może skorzystać każdy. Kobieta, mężczyzna, samotna matka, kobieta sukcesu, student, pisarz, każdy, kto chce odkryć coś w sobie, rozbudzić chęć przełamywania barier, znaleźć w sobie równowagę, uporządkować swoje życie czy nawet relacje z bliskimi i otoczeniem – wyjaśnia.

Z coachingu i pomocy coachy coraz częściej korzystają także rekruterzy, ale także poszukujący pracę. – Poszukiwanie pracy to wyzwanie, trzeba wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy, na czym skoncentrować się podczas prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej, coach jest w stanie nam w tym pomóc, przygotowując nas do przeprawy, jaką jest rozmowa z przyszłym pracodawcą – mówi Stępniewska.

Coaching nad Wisłą dopiero się zadomawia. Powoli z firm zaczyna przenikać do życia prywatnego wielu Polaków. Doceniony przez kadrę zarządzającą, dziś staje się istotnym elementem życia codziennego setek Polaków, którzy zadali sobie pytanie – czego ja tak naprawdę chcę?Pokaż wszystkie artykuły